Aktualności

Schronisko w duchu Housing First - Webinar #4

Z ekspertką Elżbietą Kocon Kierowniczką Schroniska dla Osób Bezdomnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu zastanawialiśmy się czy możliwe jest wdrażanie wartości NM w tradycyjnym schronisku. Nagranie wkrótce.

Czytaj dalej

Życie na ulicy jest dla młodych tragedią życia

Jeśli będę kolejną osobą, która się wycofa, to jemu zostaną tylko używki lub, mówiąc brzydko, sznur - mówi Natalia Dziąg, łódzka streetworkerka pracująca z osobami z doświadczeniem bezdomności w rozmowie z Dominiką Tworek

Czytaj dalej

Urzędowe wytyczne dla Warszawskiej Karty Praw

W grudniu 2023r. Prezydent Warszawy przyjął Zarządzenie o Karcie. Rok później na spotkaniu Komisji Dialogu Społecznego Urząd m.st. przedstawił diagnozę i zarys celów, dzięki którym prawa mają być respektowane 

Czytaj dalej

Kryzys suicydalny - co możesz zrobić?

W Polsce rocznie 5 tys. osób popełnia samobójstwo, a 15 tys. podejmuje próbę samobójczą. Nawet prosta rozmowa, w której okażemy troskę i zainteresowanie, może mieć znaczenie w zapobieganiu temu kryzysowi.

Czytaj dalej

Święta przez okno - webinar3#

Słodko-gorzkie święta bez bazy - radość oglądana z ulicy w oknach innych ludzi. Refleksyjna opowieść psycholożki osób z doświadczeniem bezdomności Marzeny Kamińskiej. Webinar prowadzi Maja Dobrowolska.

Czytaj dalej

W kryzysie, czyli gdzie?

O kryzysie z perspektywy psychologicznej: jak skuteczniej wspierać i jaką rolę w zmianie życia odgrywa mieszkanie - opowiada psycholożka Marzena Kamińska, od 2009 r. pracująca z osobami z doświadczeniem bezdomności.

Czytaj dalej

Dziękujemy świąteczym darczyńcom

... bywają trudne. Oprócz materialnych prezentów ważne są gesty: jesteście dla nas ważni i ważne, myślimy o was.

Czytaj dalej

Lokalna polityka wobec bezdomności w Łodzi

Małgorzacie Kostrzyńskiej o działaniach na rzecz osób z doświadczeniem bezdomności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi opowiada jego Dyrektor Piotr Kowalski. Przez lata związany z ngo, instruktor harcerski, historyk i łodzianin. 

Czytaj dalej

Waga głosu osób z doświadczeniem bezdomności

Borykamy się z problemem, którego sami nie umiemy rozwiązać ale to my wiemy, w czym problem tkwi (…) Bezdomność to jest kryzys i tragedia życiowa człowieka. Człowiek, który tego nie doznał nie rozumie - mówi Wojtek, ekspert przez doświadczenie.

Czytaj dalej

New Horizons in Housing First

W listopadzie 2024 r. w Dublinie spotkało się blisko 250 ekspertów i ekspertek Najpierw mieszkanie, w tym twórcy i liderzy idei, aby wymienić się doświadczeniami i zastanowić nad przyszłością. Była to 2 Konferencja Housing First Europe Hub. 

Czytaj dalej

Ekspert przez doświadczenie o bezdomności

"Na własnej skórze przekonałem się o rzeczywistości bezdomności. Miałem kolegów i koleżanki, którzy mnie wspierali. Widziałem co się dzieje. Trzeba walczyć o tych ludzi, nie można dać na zatracenie. Każdy powinien mieć szansę" Wojtek

Czytaj dalej

Łódzki Nowy początek - z partnerem i ukochanym zwierzęciem

Nowy początek to odpowiedź na potrzeby młodych dorosłych doświadczających bezdomności, dla których ważne jest bycie z bliskimi np. osobami bez względu na płeć, stworzeniami z którymi są związani. 

Czytaj dalej

Dlaczego wspierający potrzebuje wsparcia?

Wioletta Jóźwiak-Majchrzak certyfikowana superwizorka pomocy społecznej i doktorantka w Katedrze Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej UŁ opowiada o rozwijającej się profesji specjalistycznej superwizji dla pracowników socjalnych. 

Czytaj dalej

Od chińskiej zupki do relacji

O wspieraniu człowieka w drodze do zmiany opowiada Aleksandra Knetel, założycielka i wiceprezeska Fundacji Sarepta, która rozpoczęła działalność od projektu Wrzutka (Bez)Domni w Łodzi.

Czytaj dalej

Przygotowania do NM w Cieszynie - mimo mieszanych uczuć

Mariusz Andrukiewicz prezes Fundacji „Być Razem” opowiada nam o swojej wieloletniej pracy i uczuciach wobec NM. Wspólnoty budowane przez osoby mieszkające razem w jednym domu są ważne.

Czytaj dalej

Rozpoczynamy wyjątkową współpracę

Pod koniec października'24 w Koszycach odbyło się pierwsze spotkanie środkowoeuropejskiego konsorcjum SOLACE CEE zrzeszającego organizacje pozarządowe pracujące na rzecz osób z doświadczeniem bezdomności z regionu Europy Środkowowschodniej. 

Czytaj dalej

Webinary Najpierw Mieszkanie Realnie

Zainaugurowaliśmy serię pt. "Webinary - Najpierw mieszkanie realnie". Obejrzyj nagrania i zarejestruj się, aby "na żywo" podzielić się swoją perspektywą i/lub zadać pytanie ekspertom i ekspertkom  

Czytaj dalej

Niewidzialne dla społeczeństwa - nowy dom dla kobiet w Poznaniu

Mieszkają w pustostanach, schroniskach, a nawet namiotach. Ukrywają się pod szerokimi ubraniami, obcinają włosy. Śpią w dzień, a w nocy czuwają, by nie spotkało ich nic złego. Próbują być niewidzialne dla mężczyzn. Czyli bezpieczne. 

Czytaj dalej

Definicja domu osób z dośw. bezdomności

Prezentacja po polsku z 18 Europejskiej Konferencji Badawczej 2024 przedstawiająca wyniki badania jakościowego przeprowadzonego przez ekspertki Fundacji Najpierw Mieszkanie z 56 osobami znajdującymi się w różnych sytuacjach mieszkaniowych.

Czytaj dalej

Partycypacyjne badanie działanie Łódź (dla) Bezdomnych

Partycypacyjny projekt „Łódź (dla) Bezdomnych” - osoby doświadczające bezdomności wraz z badaczkami fotografowały miejsca reprezentujące ich doświadczenie i dzieliły się uczuciami w grupie i z publicznością.  

Czytaj dalej

Świadomie o wierności "usługi opartej na NM" w Warszawie

Sylwia Bębenek Kierownik Działu ds. Instytucjonalnego Wsparcia Warszawskiego Centrum Integracji „Integracyjna Warszawa” opowiada o przemyślanych odstępstwach od wierności programów mieszkaniowych koordynowanych przez WCI.

Czytaj dalej

Stanowisko FNMP dot. Programu MRPiPS Pokonać bezdomność 2024

MRPiPS rozpoczęło prace nad przygotowaniem ogłoszenia Programu "Pokonać Bezdomność" na 2025 r. i zaprosiło organizacje do konsultacji. FNMP też przedstawiła stanowisko w tej sprawie.    

Czytaj dalej

Urzędnicy ingerują w metodę Najpierw Mieszkanie

Proces kończenia bezdomności to nie wyścig ani wymiana handlowa nastawiona na zyski – mówi Andrzej Ptak, prezes fundacji Homo Sacer we Wrocławiu.

Czytaj dalej

Kroki do Domu ze schroniska

Mieszkańcy i mieszkanki oraz pracowniczki zielonogórskiego Domu Chrześcijańskiej Fundacji Rozwoju Osobistego Rondo wspólnie zamknęli schronisko i przeprowadzili się do mieszkań.

Czytaj dalej

Rekomendacje wdrażania NM - otwarty model

Rekomendacje wdrażania metody Najpierw mieszkanie wypracowane w projekcie „NM – innowacyjne metody trwałego zakończenia problemu bezdomności chronicznej” POWER Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa 2019-23.

Czytaj dalej

NM jako kompas deinstytucjonalizacji

Województwo Wielkopolskie stawia na deinstytucjonalizację i innowacje w pomaganiu osobom w kryzysie bezdomności. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej wśród kierunków dla przyszłych działań wskazuje też Najpierw Mieszkanie lub elementy metody.

Czytaj dalej

Sprawozdania merytoryczne i finansowe FNMP 2023

Rada Fundacji Najpierw Mieszkanie Polska przyjęła sprawozdanie finansowe i z działalności fundacji. Bardzo dziękujemy instytucjom publicznym i prywatnym darczyńcom za zaufanie jakim nas obdarzyli przeznaczając środki na nasze działania w 2023 

Czytaj dalej

We wrocławiu NM to jeden z 4 programów mieszkaniowych

Joanna Kot zastępczyni dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej opowiada o różnych działaniach mieszkaniowych dla osób z doświadczeniem bezdomności w mieście.

Czytaj dalej

Miejski Koroner w Poznaniu

Anna Szymkowiak, ratowniczka KPP i prezeska Fundacji Akceptacja podjęła się ważnej funkcji. Z czym się mierzy wyjeżdżając do stwierdzenia zgonu?

Czytaj dalej

Wstępne wnioski z badania liczby osób bezdomnych 2024

MRPiPS opublikowało podsumowanie wyników badania z lutego 2024 r. Na co zwrócić uwagę?

Czytaj dalej

FUNDUSZ NAJPIERW MIESZKANIE

Wierzymy, że potwierdzona skuteczność podejścia "Najpierw mieszkanie" spowoduje, że z czasem będzie to systemowe rozwiązanie dla problemu bezdomności w Polsce, niezależne od finansowania projektowego w ramach funduszy UE.

Czytaj dalej

Bycie w mieszkaniu jest ważne dla każdego człowieka

"Osobiście znam ludzi, którzy gdyby nie to, że skorzystali z metody Najpierw Mieszkanie, to pewnie dwadzieścia razy wchodziliby do placówki, a po jej opuszczeniu za każdym razem martwiłabym się, czy przeżyją kolejną zimę"

Czytaj dalej

W Warszawie potrzeba prawdziwego NM. Wywiad DGP

Julia Wygnańska Prezeska Fundacji Najpierw Mieszkanie: Posiadanie miejsca, w którym w warunkach prywatności można zdecydować, co się zrobi ze swoim życiem, to podstawowa potrzeba człowieka – i warunek poczucia człowieczeństwa.

Czytaj dalej

MRPiPS o Najpierw mieszkanie w Polsce

Metoda „Najpierw Mieszkanie”, chociaż wykorzystywana z powodzeniem w wielu krajach na świecie, w Polsce wciąż raczkuje. Czy na poziomie krajowym wydarzyło się w ostatnim czasie coś godnego uwagi? Rozmowa z rzecznikiem prasowym MRPiPS.

Czytaj dalej

Bezdomność jest śmiertelna

Na informacje o śmierci osób doświadczających bezdomności trafiamy w drastycznych nagłówkach prasowych o pożarach w pustostanach, zgonach z wychłodzenia czy śmierci na przystanku. A jakie są dane?

Czytaj dalej

Nie odwracaj wzroku - podcast

Zapraszamy do wysłuchania podcastu Zofii Oleksiak z Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, w którym rozmawia z Julią Wygnańską, Prezeską Fundacji Najpierw Mieszkanie o bezdomności i idei oraz programach Najpierw mieszkanie.

Czytaj dalej

Kryzys bezdomności i architektura

Jak architektura wroga i przyjazna wpływa na kryzys bezdomności? Było to przedmiotem dyskusji panelowej podczas Tygodnia Praw Człowieka - Human Rights Week 2024 w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Czytaj dalej

Nowy raport z Programu Ambiwalencja 2023

W 2023 r pracowniczki FNMP pracujące wg wartości NM wsparły 8 osób, które po doświadczeniu bezdomności, wciąż w kryzysach zdrowia psychicznego gospodarowały w lokalach miejskich. W raporcie przybliżyliśmy wyzwania i efekty uczestników.

Czytaj dalej

Dziękujemy za 2023

Darczyńcom_nkom, Wolontariuszom_kom, Współpracownikom_czkom i Pracownikom_czkom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w realizację misji Fundacji Najpierw Mieszkanie Polska w 2023 r. 

Czytaj dalej

Otwarty model zakończenia bezdomności - Podręcznik NM

W publikacji opisano kluczowe dla "Najpierw mieszkanie" wartości i wytyczne dla tworzenia programów NM w Polsce zgromadzone podczas trzyletniego okresu konsultacji wierności Programu NM w Warszawie

Czytaj dalej

Irlandzka wiosna Housing First

Irlandia rozpoczęła przygodę z "Najpierw mieszkanie" 10 lat temu. Obecnie ponad 700 osób z doświadczeniem bardzo długiej bezdomności i kompleksowymi problemami zdrowotnymi jest na stałe w mieszkaniach, ma w nich wsparcie, tak długo jak potrzebuje.

Czytaj dalej

Słowo-klucz: mieszkańcy

Rozproszenie romskiego koczowiska we Wrocławiu była dla miasta trudnym wyzwaniem. Powiodło się dzięki zastosowaniu metody Housing First.

Czytaj dalej

Pomoc powinna być kompleksowa

Fundacja Daj Herbatę zaczęła od wydawania ciepłych napojów. Rozwijała też inne formy wsparcia osób w kryzysie bezdomności. Wreszcie przyszła myśl o udzielaniu pomocy mieszkaniowej.

Czytaj dalej

Raport z programu Ambiwalencja 2022

Zapraszamy do zapoznania się z raportem z badania ewaluacyjnego programu „Ambiwalencja” Fundacji Najpierw Mieszkanie Polska.

Czytaj dalej

Piętno w procesie demokratyzacji. Recenzja

Zarządzamy bezdomnością zamiast rozwiązywać problem – pisze Małgorzata Kostrzyńska. Książka pedagożki społecznej z Łodzi to lektura obowiązkowa dla zajmujących się tematyką bezdomności.

Czytaj dalej

Juha Kaakinen o znaczeniu perspektywy w rozwijaniu Housing First

Mijający czas, nabyte doświadczenia, zmieniający się kontekst społeczny – wszystko to wpływa na myślenie o pracy na rzecz wyeliminowania bezdomności z pomocą metody HF.

Czytaj dalej

Skończyć z projektozą

Po zakończeniu 18-miesięcznego pilotażu wrocławski program „Housing First - Najpierw Mieszkanie” trwa nadal, finansowany przez miasto. Realizuje go Fundacja Homo Sacer. Jej liderzy dzielą się refleksjami po zakończeniu pilotażu.

Czytaj dalej

Tu jest elegancko!

Pan Sławek trafił do warszawskiego programu "Najpierw mieszkanie" po siedmiu latach pobytu w wilgotnej piwnicy. Jego historia to przykład na to, że bezdomność może dotknąć każdego.

Czytaj dalej

Rok 2022 w skrócie

Koniec roku zachęca do podsumowań. Przedstawiamy rok 2022 w Fundacji Najpierw Mieszkanie Polska. 

Czytaj dalej

Gdyński „Plan Utrecht”

Zamiast ze schronisk osoby w kryzysie bezdomności mogą korzystać z dofinansowania do wynajmu pokoi – mówi Marcin Kowalewski, kierownik CRiIM MOPS w Gdyni.

Czytaj dalej

Pierwsze podsumowanie programu Ambiwalencja 2022

Tuż przed końcem roku ekspertki Fundacji Najpierw Mieszkanie Polska podzieliły się spostrzeżeniami z działań adresowanych do osób wychodzących z kryzysu bezdomności.

Czytaj dalej

Housing First dla kobiet

Housing First Europe Hub wydał publikację dla realizatorów programów "Najpierw mieszkanie", zawierającą wskazówki dotyczące potrzeb kobiet korzystających z tej formy pomocy.

Czytaj dalej

Od pomocy instytucjonalnej do mieszkaniowej

Deinstytucjonalizacja była wiodącym tematem konferencji „Pokonać bezdomność”, zorganizowanej 15 grudnia w Warszawie. Jeden z paneli dyskusyjnych poświęcono metodzie „Najpierw mieszkanie”.

Czytaj dalej

Zielonogórskie „Kroki do domu”

Działalność fundacji Rondo z Zielonej Góry to przykład na to, że do modelu NM można dochodzić stopniowo, stosując elementy tej metody w tradycyjnym systemie pomocy.

Czytaj dalej

Komisja ekspertów przy RPO

Komisja Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy Rzeczniku Praw Obywatelskich sygnalizuje potrzebę zebrania danych statystycznych o osobach w kryzysie bezdomności. W skład komisji została powołana m.in. Julia Wygnańska, wiceprezeska FNMP.

Czytaj dalej

Twórca HF krytykuje pomysł burmistrza Nowego Jorku

Eric Adams ogłosił nowy plan postępowania wobec osób w kryzysie bezdomności cierpiących na choroby psychiczne. Zakłada on przymusową hospitalizację. – To nie zadziałało 40 lat temu, dziś też nie zadziała – uważa Sam Tsemberis.

Czytaj dalej

NM na konferencji „Warszawa bezdomna: jaka przyszłość”

Dwudniowe spotkanie poświęcone warszawskiej bezdomności nie przyniosło wprawdzie odpowiedzi na tytułowe pytanie, ale pokazało wielowymiarowy obraz zjawiska oraz działań pomocowych kierowanych do osób w kryzysie.

Czytaj dalej

SAN – jak ożywić model?

To dobre rozwiązanie, ale z jakiegoś powodu się nie rozwija – mówi o Społecznych Agencjach Najmu Katarzyna Przybylska, dyrektorka ds. rzecznictwa w Fundacji Habitat for Humanity Poland.

Czytaj dalej

Zimą brak domu boli najbardziej

Pierwszy mróz i śnieg co roku sprawiają, że rośnie zainteresowanie losem osób w kryzysie bezdomności. Pojawiają się apele o pomoc, ale miska ciepłej zupy i łóżko w schronisku nie wystarczą.

Czytaj dalej

„Najpierw mieszkanie” z samorządowej perspektywy

Lokalne samorządy są często kluczowymi partnerami w realizacji programów typu housing first. Przekazując na potrzeby programów lokale umożliwiają objęcie uczestników pomocą poza placówkami. Dobrym przykładem jest Warszawa.

Czytaj dalej

Krakowska droga do NM według Dzieła Pomocy św. Ojca Pio

Dzieło zapewnia osobom w kryzysie bezdomności różnorodną pomoc – od doraźnej po specjalistyczną. Mimo tej różnorodności duża grupa potrzebujących pozostaje poza systemem wsparcia. Z myślą o nich rozwijany jest program „Najpierw mieszkanie”.

Czytaj dalej

Warszawa. Praktycy dostrzegają zalety NM

Pomoc w programach typu „Najpierw mieszkanie” powinna być świadczona na szerszą skalę – to jeden z wniosków płynących z „Diagnozy sytuacji osób doświadczających bezdomności na terenie miasta stołecznego Warszawy”.

Czytaj dalej

Berlin stawia na NM

W stolicy Niemiec zdecydowano o dalszym rozwoju programu "Najpierw mieszkanie" realizowanego od 2018 r. w ramach pilotażu.

Czytaj dalej

Magdalena Syrówka: Zespół wspierający jest niczym poduszka

Unikalne połączenie wsparcia specjalistów z pomocą mieszkaniową to coś, co wyróżnia metodę „Najpierw mieszkanie”. Dzięki niemu uczestnicy programów czują się bezpiecznie i mogą zmieniać swoje życie.

Czytaj dalej

NM ratuje życie

Do programów typu „Najpierw mieszkanie” trafiają osoby, dla których dalsza bezdomność oznaczałaby często wyrok śmierci. Są wśród nich podopieczni Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Czytaj dalej

Międzynarodowy kurs trenerów „Najpierw mieszkanie”

W Budapeszcie odbyła się ostatnia sesja szkolenia Train-the-Trainer, przeznaczonego dla osób, które chcą pogłębiać i przekazywać wiedzę o metodzie Housing First. Wśród uczestników była m.in. przedstawicielka Fundacji Najpierw Mieszkanie Polska.

Czytaj dalej

Warszawa. Metoda „Najpierw mieszkanie” w polityce społecznej miasta

Biuro Pomocy i Projektów Społecznych stołecznego ratusza przygotowało projekt zarządzenia Prezydenta m.st. Warszawy w sprawie przyjęcia do realizacji metody NM w działaniach prowadzonych na rzecz osób w kryzysie bezdomności.

Czytaj dalej

Agnieszka Siekiera: Oni nas potrzebują

Chodzi o wyrwanie się ze strefy bezdomności nie tylko fizycznie ale i mentalnie, bo bezdomność jest też w głowie - mówi Agnieszka Siekiera, kierowniczka programu „Najpierw mieszkanie” realizowanego w Warszawie przez Fundację Fundusz Współpracy.

Czytaj dalej

„Najpierw mieszkanie” po czesku

Jak działa agencja nieruchomości w ratuszu, do czego Armii Zbawienia służą papryczki, dlaczego czasem do mieszkania łatwiej dotrzeć przez lodowiec niż po schodkach tradycyjnego systemu pomocy? Sprawdź w relacji z wizyty studyjnej w Czechach.

Czytaj dalej

wakacyjne podsumowanie wydarzeń w programie NMFFW

Coraz więcej wyremontowanych mieszkań oraz osób, które kończąc pomału uczestnictwo w programie podpisały normalne umowy najmu lokali miejskich. Są na swoim.

Czytaj dalej

Z miejskich hal do gościnnych mieszkań

Współpracujemy z kilkunastoma organizacjami, aby zapewnić namiastkę domu osobom uchodźczym.

Czytaj dalej

Wsparcie dla osób z Ukrainy

W odpowiedzi na trudną sytuację mieszkaniową osób przybywających do Warszawy z objętej wojną Ukrainy Fundacja NMP nawiązała współpracę z francuską organizacją Guides San Frontieres proponującą zakwaterowanie w mieszkaniach prywatnych we Francji.

Czytaj dalej

Relacja z wizyty studyjnej w Madrycie

Jak działa "Najpierw mieszkanie" w Hiszpanii? Mogliśmy się tego dowiedzieć podczas wizyty dla pracowniczek i pracowników warszawskiego samorządu zorganizowanej przez FNMP w grudniu 2022r. Opisaliśmy to w relacji, zapraszamy do lektury. 

Czytaj dalej

Dziękujemy darczyńcom Najpierw mieszkanie

Osobom wspierającym nasze działania na rzecz zakończenia bezdomności w Polsce metodą „Najpierw mieszkanie” serdecznie dziękujemy. 

Czytaj dalej

Głos FNMP w debacie ngo.pl o prawie do mieszkania

Gdy mieszkanie nie jest prawem dzieje się krzywda, za którą wszyscy płacimy. Przedstawicielka FNMP zachęca do spojrzenia na prawo do mieszkania oczami osób doświadczających bezdomności.

Czytaj dalej

Minimalne prawo do "dachu nad głową"

Azyl to jedno z praw podstawowych, a przyznanie go osobom spełniającym kryteria zawarte w konwencji genewskiej dotyczącej statusu uchodźców, jest międzynarodowym obowiązkiem państw-stron, wśród których znajdują się państwa członkowskie UE.

Czytaj dalej

Ocena wierności NM

W Polsce pojawia się coraz więcej programów zapewniających wsparcie ludziom w kryzysie bezdomności, w których wykorzystuje się mieszkania. Pojawiły się pilotażowe programy realizowane pod szyldem "Najpierw mieszkanie".

Czytaj dalej

Miejsce rodzin z dziećmi nie jest w lesie

Uchodźctwo i bezdomność mają ze sobą wiele wspólnego. Ich trwanie wywołuje traumę, pogłębia kryzysy  psychiczne, niszczy zdrowie fizyczne.

Czytaj dalej

wartości i model NM - szkolenie

W najbliższy czwartek zaplanowana jest kolejna część szkolenia dotyczącego dobrych praktyk w pracy z Uczestnikami programów NM.

Czytaj dalej

Jakie uczucia towarzyszą osobom przebywającym na granicy?

Osoby uchodźcze borykają się z wielowarstwowymi problemami i stresorami na każdym etapie migracji. Jak kryzys uchodźczy wiąże się z kryzysem bezdomności?

Czytaj dalej

Kryzys uchodźczy a bezdomność

Sytuacja na granicy PL-BY to przykład kryzysu humanitarnego, a także ogólnoświatowego problemu bezdomności, który pojawia się z brakiem odpowiedniej systemowej infrastruktury pomocowej dla osób uciekających przed wojnami i biedą.


Czytaj dalej

NM w Projekcie Ambiwalencja

Projekt Ambiwalencja jest adresowany do osób, które po doświadczeniu bezdomności trafiły do lokali mieszkalnych z zasobów m.st. Warszawy.

Czytaj dalej

Fundacja Training Projects razem z nami!

Pomagamy osobom z zaburzeniami psychicznymi w kryzysie bezdomności, dla których mieszkanie i pomoc psychologiczna są jedyną szansą na powrót do zdrowia i pełni życia społecznego.

Wspieraj Najpierw Mieszkanie na szkoleniach menedżerskich!

Czytaj dalej

Upał w kryzysie bezdomności

Każdego roku mieszkańcom i mieszkankom, szczególnie osobom najbardziej wykluczonym, przez upalną pogodę pogarsza się stan zdrowia.

Co możesz zrobić dla osoby w kryzysie w trakcie upałów?

Czytaj dalej

Diagnoza wstępna NM - raport z badania

Przygotowałyśmy diagnozę wstępną o źródłach danych o potencjalnych uczestnikach programów NM w Warszawie oraz sposobach gromadzenia informacji o bezdomności w mieście.

Czytaj dalej

Współpracujemy z FaniMani, pomóż nam pomagać

Czy wiesz, że możesz wspierać nasze działania nie wydając żadnych dodatkowych pieniędzy ze swojego budżetu domowego?

Czytaj dalej

Najpierw Człowiek - artykuł w EJH 2020

W wielu miejscach na świecie metoda Najpierw mieszkanie (ang. Housing First) została uznana za narzędzie, dzięki któremu ludzie z doświadczeniem długotrwałej bezdomności i kryzysu psychicznego skutecznie i trwale rozwiązują problemy, które wcześniej całe lata trzymały ich na ulicy w skrajnym wykluczeniu.

Czytaj dalej

Fiszka do diagnozy potrzeb NM

Kontynuujemy diagnozę skali zjawiska i potrzeb osób doświadczających długotrwałej bezdomności i kryzysu psychicznego w Warszawie.

Czytaj dalej

Podsumowujące wystąpienie RPO o bezdomności

Rzecznik Praw Obywatelskich i Komisja Ekspertów ds. Przeciwdziałania bezdomności wspominają o programie #NajpierwMieszkanie w wystąpieniu kończącym kadencję RPO Adama Bodnara.

Czytaj dalej

Najpierw mieszkanie w Helsinkach

Wizyta została zorganizowana przez Fundację Y-Saatio oraz Fundację Najpierw Mieszkanie Polska, parterów projektu „Najpierw mieszkanie” FFW. Uczestniczyli w niej przedstawiciele obydwu instytucji oraz po stronie fińskiej pracownicy, uczestnicy i mieszkańcy instytucji współpracujących.

Czytaj dalej

Nie możemy nikogo zostawić bez mieszkania

"My, Finowie, jesteśmy małym narodem i musimy sobie pomagać. Nie możemy nikogo zostawić bez mieszkania" - uważa Juha Kaakinen Prezes Y-Foundation, fińskiej organizacji pozarządowej, liderującej idei „Najpierw mieszkanie” na świecie. Wywiad dla GW.

Czytaj dalej

Seminarium Zero bezdomności w Finlandii

Seminarium otwierało pilotażowy warszawski projekt "Najpierw mieszkanie - innowacyjne metody trwałego rozwiązania problemu bezdomności chronicznej". Najdłużej trwający projekt testujący metodę NM w Polsce.

Czytaj dalej