11.10.2022

„Najpierw mieszkanie” po czesku

Jak działa agencja nieruchomości w ratuszu, do czego Armii Zbawienia służą papryczki, dlaczego czasem do mieszkania łatwiej dotrzeć przez lodowiec niż po schodkach tradycyjnego systemu pomocy? Sprawdź w relacji z wizyty studyjnej w Czechach.

„Najpierw mieszkanie” to idea rozwijana w wielu krajach, w każdym znajdowane są nowe sposoby na wprowadzenie jej w życie. W Czechach blisko 230 osób z doświadczeniem długotrwałej bezdomności i kryzysu zdrowia psychicznego uczestniczy w trzynastu programach NM finansowanych ze środków UE EFS. W kwietniu 2022 r. polska delegacja, z pracownikami instytucji samorządowych warszawskiej dzielnicy Bielany oraz członkami Zespołu Specjalistów Programu Najpierw Mieszkanie w składzie, zapoznała się z czeskimi doświadczeniami podczas wizyty studyjnej w Pradze i Pilznie. Wizytę przygotowały Fundacja Najpierw Mieszkanie Polska oraz Platforma pro sociální bydlení.

Z obszernej relacji, do której przeczytania zachęcamy, można dowiedzieć się m.in., jak funkcjonuje miejska agencja nieruchomości w praskim ratuszu, do czego Armii Zbawienia w czeskiej stolicy służą papryczki, a także dlaczego łatwiejsza droga do własnego mieszkania w Pilznie może prowadzić przez lodowiec niż po schodkach tradycyjnego systemu pomocy.

Nie pierwszy raz okazuje się, że dorobek innych bywa inspirujący, ale z Czech polscy eksperci od przeciwdziałania bezdomności przywieźli wyjątkowo dużo ciekawych pomysłów. Przeczytajcie koniecznie!

Relacja z wizyty studyjnej w Czechach

Wybierz kwotę