31.01.2023
Słowo-klucz: mieszkańcy
Rozproszenie romskiego koczowiska we Wrocławiu była dla miasta trudnym wyzwaniem. Powiodło się dzięki zastosowaniu metody Housing First.
07.12.2022
Eric Adams ogłosił nowy plan postępowania wobec osób w kryzysie bezdomności cierpiących na choroby psychiczne. Zakłada on przymusową hospitalizację. – To nie zadziałało 40 lat temu, dziś też nie zadziała – uważa Sam Tsemberis.
21.11.2022
Dzieło zapewnia osobom w kryzysie bezdomności różnorodną pomoc – od doraźnej po specjalistyczną. Mimo tej różnorodności duża grupa potrzebujących pozostaje poza systemem wsparcia. Z myślą o nich rozwijany jest program „Najpierw mieszkanie”.
24.10.2022
W Budapeszcie odbyła się ostatnia sesja szkolenia Train-the-Trainer, przeznaczonego dla osób, które chcą pogłębiać i przekazywać wiedzę o metodzie Housing First. Wśród uczestników była m.in. przedstawicielka Fundacji Najpierw Mieszkanie Polska.
19.10.2022
Biuro Pomocy i Projektów Społecznych stołecznego ratusza przygotowało projekt zarządzenia Prezydenta m.st. Warszawy w sprawie przyjęcia do realizacji metody NM w działaniach prowadzonych na rzecz osób w kryzysie bezdomności.
17.10.2022
Chodzi o wyrwanie się ze strefy bezdomności nie tylko fizycznie ale i mentalnie, bo bezdomność jest też w głowie - mówi Agnieszka Siekiera, kierowniczka programu „Najpierw mieszkanie” realizowanego w Warszawie przez Fundację Fundusz Współpracy.
07.12.2021
Azyl to jedno z praw podstawowych, a przyznanie go osobom spełniającym kryteria zawarte w konwencji genewskiej dotyczącej statusu uchodźców, jest międzynarodowym obowiązkiem państw-stron, wśród których znajdują się państwa członkowskie UE.
31.08.2021
Pomagamy osobom z zaburzeniami psychicznymi w kryzysie bezdomności, dla których mieszkanie i pomoc psychologiczna są jedyną szansą na powrót do zdrowia i pełni życia społecznego.
Wspieraj Najpierw Mieszkanie na szkoleniach menedżerskich!
09.12.2020
W wielu miejscach na świecie metoda Najpierw mieszkanie (ang. Housing First) została uznana za narzędzie, dzięki któremu ludzie z doświadczeniem długotrwałej bezdomności i kryzysu psychicznego skutecznie i trwale rozwiązują problemy, które wcześniej całe lata trzymały ich na ulicy w skrajnym wykluczeniu.
09.09.2020
Wizyta została zorganizowana przez Fundację Y-Saatio oraz Fundację Najpierw Mieszkanie Polska, parterów projektu „Najpierw mieszkanie” FFW. Uczestniczyli w niej przedstawiciele obydwu instytucji oraz po stronie fińskiej pracownicy, uczestnicy i mieszkańcy instytucji współpracujących.
17.02.2020
"My, Finowie, jesteśmy małym narodem i musimy sobie pomagać. Nie możemy nikogo zostawić bez mieszkania". Przeczytaj wywiad jakiego udzielił Juha Kaakinen Prezes Y-Foundation, fińskiej organizacji pozarządowej, jednego z najważniejszych wykonawców programu „Najpierw mieszkanie” w Finlandii.
28.01.2020
Juha Kaakinen, Prezydent The Y-Foundation: "W 1985 roku w Helsinkach było 2121 miejsc w schroniskach i hostelach dla osób bezdomnych. W 2016 roku było już jedno schronisko z 52 miejscami. W tym samym czasie ze 192 do 3742 wzrosła liczba miejsc w mieszkaniach wspieranych we wspólnym budynku oraz mieszkaniach rozproszonych ze wsparciem (…) Ale aby urzeczywistnić paradygmat Najpierw mieszkanie, trzeba najpierw mieć mieszkania. To wymaga decyzji politycznej."