24.11.2021

wartości i model NM - szkolenie

W najbliższy czwartek zaplanowana jest kolejna część szkolenia dotyczącego dobrych praktyk w pracy z Uczestnikami programów NM.

W ostatnim tygodniu września odbyła się pierwsza część szkolenia dla osób, które już zetknęły się z metodą #NajpierwMieszkanie. W kameralnych grupach odbyły się rozmowy dotyczące podstawowych wartości podejścia NM: mieszkalnictwa, autonomii uczestników i uczestniczek programu, zdrowienia, wsparcia dostosowanego do możliwości oraz powrotów do pełni życia społecznego.

Gościnią specjalną podczas pierwszego spotkania była Heli Alkila, Kierowniczka ds. Kontaktów z Uczestnikami  w programie “Najpierw mieszkanie” w Helsinkach.

Swoją karierę zawodową zaczynała jako pielęgniarka. Obecnie jest uważana za pierwszą damę #NajpierwMieszkanie w Finlandii ze względu na swoje wieloletnie zaangażowanie w rozwijanie usług opartych na wartościach NM – jeszcze zanim zaistniały one pod szyldem jednego programu. W jej pracy najważniejsze jest tworzenie opartych na zaufaniu i równości relacji z osobami, które doświadczyły bezdomności 🤝


W najbliższy czwartek, 25.11 w godzinach 12-16, zaplanowana jest kolejna część szkolenia - tym razem warsztat dotyczyć będzie dobrych praktyk w pracy z uczestnikami i uczestniczkami programu NM. Do prezentacji i szkolenia zaprosiłyśmy Elinę Liikanen, która kieruje programem “Najpierw mieszkanie” w organizacji Blue Ribbon w Helsinkach. Jako organizacja parasolowa skupia ponad sto podmiotów, których misją jest wspieranie ludzi z problemem uzależnień od substancji, hazardu, z doświadczeniem bezdomności i kryzysów zdrowia psychicznego. Organizacja jest liderem w prowadzeniu programów NM w Finlandii. Elina w swojej pracy z klientami skupia się na osobach, które mimo pracy metodą NM nie odniosły sukcesu (10-20% uczestników). Ma doświadczenie we wprowadzaniu programów NM w instytucjach działających tradycyjnie - drabinkowo.

Warsztaty poprowadzą Juha Kahila, główny koordynator Fińskiej Sieci Rozwoju “Najpierw mieszkanie” prowadzonej przez Fundację Y-Saatio oraz Juha Soivio, koordynator w Fińskiej Sieci na rzecz Rozwoju “Najpierw mieszkanie” Fundacji Y-Saatio.


Całość wystąpień specjalistek NM dostępna będzie na naszej stronie internetowej oraz social mediach.

Warsztat współorganizowany z Dzieło Pomocy św. Ojca Pio.

Wybierz kwotę