16.11.2024

Dlaczego wspierający potrzebuje wsparcia?

Małgorzata Kostrzyńska

Początek rozmowy z Wiolettą Jóźwiak-Majchrzak, badaczką i certyfikowaną superwizorką pomocy społecznej. Ciąg dalszy podczas Webinaru#2 z serii Najpierw Mieszkanie realnie 26 listopada o 14:00 - 15.30.

Zapraszamy na Webinar z serii Najpierw mieszkanie realnie z Wiolettą Jóźwiak Majchrzak - 26 listopada 14.00-15.30 na platformie Zoom. Spotkanie poprowadzi Julia Wygnańska. Udział w Webinarze wymaga rejestracji. 

Rejestracja na Webinar #2

Małgorzata Kostrzyńska: Zacznijmy od sensu wspierania wspierającego: dlaczego wspierający potrzebuje wsparcia?

Wioletta Jóźwiak-Majchrzak: Odpowiedź na to może płynąć ze zwyczajowych powiedzonek np. "z pustego się nie naleje". Wsparcie społeczne jest tylko jednym z 3 czynników bycia z drugim człowiekiem w kierunku zmiany. Jak wsparcie jest udzielone, to buduje się relacja, a jak się buduje relacja, to wspierający łatwiej widzi zasoby, które są w drugim człowieku. To jest zasób osób, które wspierają, towarzyszą, są blisko, pomagają. I ja w takim modelu bycia z drugim człowiekiem pracuję od lat. Na tej podstawie buduje się w człowieku, z którym jesteśmy motywacja, chęć zdobywania nowych kompetencji społecznych albo ich podwyższania, np. niezależności, odpowiedzialności, zaradności, umiejętności bycia z innymi ludźmi, poczucie własnej wartości. Uwielbiam taki moment w pracy z drugim człowiekiem, gdy staję się świadkiem rezyliencji, przekraczania wszystkich oczekiwań. To jest baza do samodzielności, procesu który nigdy się nie kończy. 

Dokładnie to jest zapisane w drugim artykule ustawy o pomocy społecznej?

Tak i definicjach pracy socjalnej i pomocniczości. Przez wiele lat w pomocy społecznej skupialiśmy się na jednostce wspieranej. Do niej były kierowane działania a my profesjonaliści mieliśmy wiedzieć jak wspierać. Tymczasem, my też potrzebujemy wsparcia i to jest niezbędne, żeby mieć siłę, odwagę, budować relacje, a także rozwijać się, rozumieć, zmieniać siebie samych. Wspieranie wspierających jest potrzebne, żebyśmy mogli analizować swoją pracę w uczciwości, wiedzieli jakie obszary są do rozwoju, dostawali informację zwrotną [feedback]. To wniosek ogólny, ale potwierdzają go moje badania: zespół jest wtedy, kiedy mamy odwagę do konfrontowania się ze sobą, pokazywania różnych obrazów, rzeczywistości, różnorodności naszych kompetencji i odpowiedzialności. Też bycie ciągle z drugim człowiekiem w sytuacjach kryzysu spala nas. Mówi się: "nie wypala się ten, kto nie płonie". Z drugiej strony bycie z drugim człowiekiem w traumie traumatyzuje. Musimy mieć przestrzeń do radzenia sobie z traumą, unikania jej przeniesienia i w ogóle możliwości przeżycia tego. Nie wypełniali tego strategiami przetrwania, zaprzeczania. Dla mnie ważne, jest to, że w niektórych zawodach żeby móc pracować, trzeba to nad czym się pracuje poddawać refleksji, korekcie, ocenie. Ze zrozumieniem, że jest to niezwykle ważne. 

Cdn. 


Wioletta Jóźwiak-Majchrzak jest certyfikowaną superwizorką pracy socjalnej. Pracuje w Katedrze Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej UŁ, praktykuje pracę socjalną jako specjalista w zakresie pogłębionej i klinicznej pracy socjalnej. Od 14 lat pracuje w specjalistycznym ośrodku wsparcia dla kobiet i dzieci doświadczających sytuacji kryzysowych związanych min. z doświadczeniem bezdomności, przemocy. Jest także doktorantką Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UŁ a tematem badawczym jej prac badawczych jest praca socjalna w obszarze wspierania.
Małgorzata Kostrzyńska jest dr nauk społecznych i pracowniczką naukową Uniwersytetu Łódzkiego. Specjalizuje się w badaniach partycypacyjnych. Przeprowadziła wiele projektów badawczych i jednocześnie wspierających z osobami z doświadczeniem bezdomności. Jest aktywną działaczką Łódzkiej Rady ds. Rozwiązywania Bezdomności.  


Nasze projekty są finansowane ze środków publicznych przyznawanych w konkursach dla ngo. Jesteśmy doceniani. Jednak do każdego dofinansowania musimy dołożyć środki prywatne. Zazwyczaj jest to 10% kosztów całego projektu. Wesprzyj nas wpłacając dowolną kwotę na "wkład własny".

Wybierz kwotę