01.10.2021

Program Ambiwalencja

"To tak jakby człowiek zawsze domny nagle musiał poradzić sobie z życiem w środku lasu"

Projekt Ambiwalencja jest adresowany do osób, które po doświadczeniu bezdomności trafiły do lokali mieszkalnych z zasobów m.st. Warszawy. Część z nich nie radzi sobie dobrze z utrzymaniem się w mieszkaniu doświadczając - szczególnie w pierwszym okresie - kontrastu między wymogami życia lokatora, a życia osoby doświadczającej bezdomności. Sposoby radzenia sobie z uzależnieniem nabyte podczas bezdomności np. w schronisku okazują się nieskuteczne w warunkach samodzielnego mieszkania. Dotychczasowe kontakty społeczne okazują się destrukcyjne, a jednocześnie brakuje nowych. 

"To tak jakby osoba zawsze "domna" nagle musiała poradzić sobie z życiem w środku lasu. I jeszcze się z tego cieszyć i okazywać wdzięczność wszystkim, którzy jej w tym pomogli".

Uczestnik Programu Ambiwalencja

Ta ambiwalencja powoduje lęk, demotywację i w efekcie narastanie problemów zamiast ich rozwiązywania. Przy najgorszym scenariuszu może doprowadzić nawet do utraty możliwości lub chęci bycia lokatorem mieszkania.

Uczestnicy programu mierzą się z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych. Przebywając wcześniej w placówkach dla osób bezdomnych często poddawali się przymusowej abstynencji, aby móc w nich pozostać. Po przejściu do własnego mieszkania przymusu nie ma, nikt nie stoi na klatce z alkomatem. Trzeba znaleźć w sobie samym motywację do ograniczenia picia. Z jednej strony już nie jest się "osobą bezdomną", ponieważ przebywa się w lokalu mieszkalnym, z drugiej sama przeprowadzka nie zlikwidowała automatycznie problemów.

Dzięki Programowi Ambiwalencja osoby "domne" z bagażem bezdomności mogą bardziej korzystać z bycia w mieszkaniu, lepiej zrozumieć konsekwencje uzależnienia, ograniczyć przyjmowanie substancji, sprawniej korzystać ze wsparcia lokalnych instytucji pomocowych i lepiej funkcjonować w sąsiedztwie budując relacje zgodne z normami społecznymi. 

Program prowadzimy według wartości "Najpierw mieszkanie" czyli relacja, mieszkanie, decydowanie (m.in. pracując metodą redukcji szkód), zdrowienie, wspieranie i społeczność. Zespół wspierający pracuje w formule indywidualnej asystentury (IZP) i składa się aktualnie z dwóch pracowniczek wspierających. W programie prowadzony jest wewnętrzny system gromadzenia informacji o sytuacji uczestników i udzielonym wsparciu. W miarę dostępności środków prowadzona jest ewaluacja zewnętrzna. Pracowniczki wspierające regularnie podnoszą swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach oraz superwizując swoją pracę.

Program Ambiwalencja jest realizowany od października 2021 roku.

Program Ambiwalencja 2023

Ambiwalencja raport 2022

Raport z ewaluacji zewnętrznej 2022


Od 1 kwietnia 2024 do 31 marca 2026 Program jest dofinansowany jako zadanie publiczne ze środków samorządu województwa mazowieckiego. Więcej informacji o projekcie tutaj.

Od 1 kwietnia do 31 grudnia 2023 program był dofinansowany (30 000 PLN, 69% kosztów realizacji zadania) ze środków Wojewody Mazowieckiego na postawie Umowy o wsparcie realizacja zadania publicznego o której mowa w art. 16 ust. 1 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. z 2023 r. poz. 571) nr BKO-II.946.35.2023 pod tytułem: „Ambiwalencja – program wsparcia psychologicznego i poradnictwa specjalistycznego dla osób z doświadczeniem bezdomności”. 


Od 1 października 2021 do 30 listopada 2022 był dofinansowany (44 000 PLN, 83% kosztów realizacji zadania) ze środków m.st. Warszawa na podstawie umowy na realizację zadania publicznego nr UMIA/PS/B/VI/1/6/10/293/2021-2022 oraz ze środków Funduszu Najpierw Mieszkanie FNMP. 


Program Ambiwalencja jest stałym programem FNMP dzięki czemu wsparcie dla uczestników jest płynne, nie musi być zawieszane w rytmie ogłaszania i rozstrzygania konkursów na dofinasowanie przez warszawski samorząd. Jest to możliwe dzięki Funduszowi Najpierw Mieszkanie gromadzącemu środki od prywatnych darczyńców i instytucji m.in. Trei Real Estate sp. z o.o.