Nowe Najpierw Mieszkanie

Pomóż skończyć 15 lat tułaczki

#dasię

Osobę znamy od pięciu lat. Widzimy się zazwyczaj w weekend na śniadaniu w domu rodzinnym. Gotujemy, rozmawiamy, czasem gramy w planszówki. Osoba od piętnastu lat żyje na ulicy. I nie skarży się, choć "mieszka" na klatkach, na wycieraczkach, na ławkach, w pomieszczeniach na bankomaty… czasami mówi, że lubi tę poniewierkę. Ale tak naprawdę nigdy lub bardzo dawno temu nie miała prawdziwego domu. Skąd ma wiedzieć, co lubi bardziej?  

Nigdy nie była w placówce dla osób bezdomnych. Dopiero pół roku temu poprosiła o pomoc ośrodek pomocy społecznej. Korzysta z publicznych łazienek, dzień spędza w parkach, na przystankach, w szpitalach. Je to, co dostanie. Posiada dwa komplety ubrań: jeden na sobie, drugi u nas (robimy pranie), książeczkę z modlitwami, dowód osobisty, oraz torbę, w której nosi bieżący dobytek: gazetę, jedzenie na dany dzień, piwo.

W przeszłości osoba piła bardzo dużo alkoholu, obecnie mniej, radzi sobie z kontrolowaniem substancji choć nie do końca. Zdarzają się upadki. Ciężko sobie poradzić z emocjami, które przychodzą nagle, wspomnieniami np. o śmierci mamy w dzieciństwie, które włączają się nie wiadomo kiedy. 

W FNMP bardzo chcielibyśmy pomóc. Wiemy jak pracować metodą "Najpierw mieszkanie".

Wesprzyj nas w wynajęciu mieszkania, zapewnieniu pomocy medycznej i wynagrodzenia dla wykwalifikowanego pracownika, który będzie wspierał osobę w drodze do zdrowienia.  

  • Aby obniżyć koszty mieszkania wynajmiemy je od m.st. Warszawy. Od 2020 r. m.in. dzięki naszym projektom są przepisy, które na to pozwalają. 
  • Do remontu mieszkania postaramy się zaangażować jak najwięcej energii wolontarystycznej, ale wciąż żywe pieniądze będą potrzebne, bo konkurencja na rynku budowlanym jest ogromna i nie ma wolnych rąk.
  • Na początku osobą wspierającą będzie pracowniczka z naszego zespołu, która już zna Osobę i jest z nią w relacji zbudowanej na zaufaniu i zrozumieniu. Od października potrzebujemy wynagrodzenia dla nowej osoby. Osoba wspierająca utrzymuje bieżący kontakt z uczestnikiem, na początku i w chwili kryzysów kilka razy w tygodniu, potem minimum raz w tygodniu, monitoruje i wspiera cele jakie sobie stawia, jest dostępna telefonicznie 24/7 dla uczestnika i wspierających go instytucji, negocjuje inne usługi z instytucjami lokalnymi.
  • pierwszej kolejności będziemy korzystać z usług medycznych dostępnych publicznie, jednak - ze względu na stan zdrowia uczestnika (zdrowie psychiczne) oraz wydolność i stereotypy w publicznej służbie zdrowia musimy mieć możliwość finansowania usług i leków dostępnych prywatnie. Osoby, które latami mieszkały na ulicy unikają kontaktów z lekarzami, zwłaszcza psychiatrami więc moment, w którym wyrażają gotowość do skorzystania z takiej pomocy jest na wagę złota - musimy zapewnić tę usługę dokładnie w tym momencie.  

Jeśli możesz - wesprzyj nasze działania wpłatą jednorazową lub cykliczną – każda wpłata nas przybliża do celu, którym jest zmiana tego jednego życia. 

Dziękujemy darczyńcom, którzy już uwierzyli w nasze działania i wsparli pierwszymi wpłatami nasz Program. Dla Fundacji Najpierw Mieszkanie Polska to początek Programu Najpierw Mieszkanie. Będziemy go rozbudowywać, chcemy zacząć od wsparcia Tej Osoby.

Wybierz kwotę