życie na ulicy

Zakończmy 15 lat tułaczki

#dasię

Osobę znamy od pięciu lat. Widzimy się zazwyczaj w weekend na śniadaniu w domu rodzinnym. Gotujemy, rozmawiamy, czasem gramy w planszówki. Osoba od piętnastu lat żyje na ulicy. I nie skarży się, choć "mieszka" na klatkach, na wycieraczkach, na ławkach, w pomieszczeniach na bankomaty… czasami mówi, że lubi tę poniewierkę. Ale tak naprawdę nigdy lub bardzo dawno temu nie miała prawdziwego domu. Skąd ma wiedzieć, co lubi bardziej?  

Nigdy nie była w placówce dla osób bezdomnych. Dopiero pół roku temu poprosiła o pomoc ośrodek pomocy społecznej. Korzysta z publicznych łazienek, dzień spędza w parkach, na przystankach, w szpitalach. Je to, co dostanie. Posiada dwa komplety ubrań: jeden na sobie, drugi u nas (robimy pranie), książeczkę z modlitwami, dowód osobisty, oraz torbę, w której nosi bieżący dobytek: gazetę, jedzenie na dany dzień, piwo.

W przeszłości osoba piła bardzo dużo alkoholu, obecnie mniej, radzi sobie z kontrolowaniem substancji choć nie do końca. Zdarzają się upadki. Ciężko sobie poradzić z emocjami, które przychodzą nagle, wspomnieniami np. o śmierci mamy w dzieciństwie, które włączają się nie wiadomo kiedy. 

W FNMP bardzo chcielibyśmy pomóc. Wiemy jak pracować metodą "Najpierw mieszkanie".

Wesprzyj nas w wynajęciu mieszkania, zapewnieniu pomocy medycznej i wynagrodzenia dla wykwalifikowanego pracownika, który będzie wspierał osobę w drodze do zdrowienia.  

Jeśli możesz - wesprzyj nasze działania wpłatą jednorazową lub cykliczną – każda wpłata nas przybliża do celu, którym jest zmiana tego jednego życia. 

Dziękujemy darczyńcom, którzy już uwierzyli w nasze działania i wsparli je swoimi wpłatami. Dzięki Wam możemy starać się dalej.  

Wybierz kwotę