22.04.2024

Kryzys bezdomności i architektura

Jak architektura wroga i przyjazna wpływa na kryzys bezdomności? Było to przedmiotem dyskusji panelowej podczas Tygodnia Praw Człowieka - Human Rights Week 2024 w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

OBEJRZYJ 

  • Jaki problem rozwiązują fikuśne ławki w metrze i kolce na chodnikach?
  • Jak wroga architektura wpływa na poczucie człowieczeństwa osób znajdujących się w skrajnie trudnej sytuacji mieszkaniowej - ludzi dla których przestrzeń publiczna jest "domem"?
  • Jak pogodzić potrzeby osób znajdujących się w różnych sytuacjach mieszkaniowych korzystających z przestrzeni publicznej np. osób podróżujących komunikacją miejską do pracy i osób dla których jest ona schronieniem?
  • Czy możliwe jest zaprojektowanie i zbudowanie ciekawych architektonicznie budynków przeznaczonych na tymczasowe schronienia dla ludzi w kryzysie bezdomności? 
  • Co wspólnego mają modne "Tiny homes" z altanami w rodzinnych ogródkach działkowych?
  • Jak dobra architektura wspiera proces wychodzenia z bezdomności i integracji ze społecznością lokalną? 

Między innymi na te pytania odpowiedziały uczestniczki Panelu "Kryzys bezdomności i wroga architektura": Katarzyna Nicewicz z Fundacji Daj Herbatę, architektka Dorota Sibińska z XYSTUDIO oraz Julia Wygnańska z Fundacji Najpierw Mieszkanie Polska. Panel prowadził Jakub Jessa, student Uniwersytetu Warszawskiego i współorganizator Tygodnia Praw Człowieka.    


Udział przedstawicielki Fundacji Najpierw Mieszkanie w wydarzeniu był możliwy dzięki projektowi pt. "Wartości Najpierw mieszkanie - nowe rozwiązania kończące bezdomność" dofinansowanemu ze środków samorządu województwa mazowieckiego w konkursie Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej 2024-2026.

Wybierz kwotę