28.05.2022

Wsparcie dla osób z Ukrainy

Pobyt "wytchnieniowy" we Francji

Od początku wojny w Ukrainie do Warszawy przybyło ponad 300 tysięcy osób. W stresie, bez miejsca do mieszkania, w kryzysie uchodźczym. Wiele osób znalazło schronienie w prywatnych mieszkaniach warszawiaków, pozostali w centrach zbiorowego pobytu zorganizowanych przez urzędy wojewody i miasta. Po trzech miesiącach coraz trudniej być w mieście, znaleźć mieszkanie, bytować w zbiorowej hali razem z tysiącami lub setkami osób w podobnej sytuacji.   

Guides Sans Frontieres - Przewodnicy Bez Granic - to organizacja pozarządowa oferująca uchodźcom wojennym z Ukrainy kompleksową pomoc w Grenoble i okolicach. W Grenoble aktywnie działa społeczność ukraińska.  

  • bezpłatne zakwaterowanie w Grenoble i okolicznych miasteczkach w departamencie Isere w lokalach udostępnianych rodzinom uchodźczym przez lokalnych mieszkańców i zweryfikowanych przez GSF. Miejsce zakwaterowania dobierane jest przez GSF zgodnie z potrzebami zgłaszanymi przez uchodźców przed wyjazdem, dzięki czemu po przyjeździe do Francji mają oni zapewnione mieszkanie od razu u rodzin goszczących, a nie w zbiorowych punktach tymczasowego zakwaterowania.
  • wsparcie w rejestracji i uzyskaniu pomocy ze strony państwa: w ramach wsparcia ze strony państwa francuskiego uchodźcy wojenni z Ukrainy otrzymują we Francji pomoc finansową, ubezpieczenie zdrowotne, bezpłatny transport, pozwolenie na pracę, a dla dzieci dostęp do szkół i przedszkoli.
  • wsparcie lokalnej społeczności: staraniem GSF i organizacji lokalnych w Grenoble i okolicy utworzone zostały punkty pomocy, w których uchodźcy mogą otrzymać ubranie, środki higieniczne, jedzenie. Organizowane są również kursy językowe.

Guides Sans Frontieres już w ramach swojej działalności od od marca do kwietnia 2022 r.:

  • zebrała i dostarczyła na przejścia graniczne z Ukrainą artykuły spożywcze, higieniczne, medyczne oraz odzież
  • odebrała z centrum Tesco w Przemyślu i punktu recepcyjnego Ptak w Nadarzynie łącznie 150 osób, zapewniła im bezpłatny przejazd do Francji, zakwaterowanie u rodzin goszczących oraz wsparcie w organizacji życia we Francji.

Organizacja współpracuje z wieloma organizacjami wspierającymi osoby przybywające z Ukrainy w Polsce i we Francji m.in. Friends of Medyka, Pomocni Ukrainie, Archidiecezja Przemyską, Team4ua, Actions Santé Femme, Pompiers Solidaires, Fondation Brigitte Bardot, Polonaises Sans Frontières, ParaCrew

Projekt Fundacji Najpierw Mieszkanie Polska pt. "Od drzwi do drzwi – towarzyszenie na dworcu Zachodnim w Warszawie oraz w centrach tymczasowego zakwaterowania" jest współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Wspieramy Ukrainę, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji. W ramach projektu odbędą się spotkania informacyjne dla osób zainteresowanych pobytem wytchnieniowym we Francji. Tutaj ulotki informacyjne: PL/UA 

Realizatorkami projektu FNMP są: Joanna Fido, Krystyna Schmidt oraz Julia Wygnańska.