15.12.2020

Bezdomność realnie FOTOGRAFIE

Fotografie Anny Hernik

Jakie są realia bezdomności? Jak wygląda codzienność ludzi mieszkających na klatkach, ławkach, ulicach w pustostanach i miejskich lasach? Jak wyglądają mieszkania, do których po wielu latach tułaczki część z nich może się przeprowadzić? Jak się zmieniają wnętrza lokali w miarę porzucania bezdomności i uczenia się mieszkaniowego życia?

Fotografka Anna Hernik (instagram) uczestniczy we wspólnych patrolach streetworkerskich warszawskich organizacji wspierających osoby w kryzysie bezdomności i Fundacji Najpierw Mieszkanie Polska. Jest wolontariuszką. Na jej zdjęciach nie zobaczycie twarzy bohaterów. Pokazując bezdomność nie narażamy fotografowanych osób na utratę prywatności, wytykanie palcami, ani ciekawskie zainteresowanie gapiów.


Mimo braku konkretnych osób na fotografiach, gwarantujemy, że za każdą z nich stoi człowiek, którego znamy.


Nie unikamy tego co trudne czyli brudu, smutku, uzależnień, ani tego co piękne czyli codziennego gotowania posiłków w starej altance działkowej bez prądu i wody, samowystarczalności, robienia użytku z tego co ktoś inny porzucił, dbałości o bliskich.


Dzięki współpracy z profesjonalnymi streetworkerkami partnerstwa "Warszawski Streetworking i Poradnictwo" oraz znajomości zjawiska bezdomności i metody "Najpierw mieszkanie" wiemy na co zwrócić uwagę. Rzeczy dla wielu ludzi oczywiste w bezdomności takimi nie są: przechowywanie i przyrządzanie jedzenia, umycie się, miejsce na rzeczy osobiste, ubrania, łóżko, pościel, przestrzeń, w której można się bezpiecznie zamknąć na klucz.

Dzięki zaangażowaniu Anny Hernik na Portalu Najpierw Mieszkanie zobaczycie autorskie obrazy prawdziwej bezdomności i jej kończenia podczas pracy według wartości "Najpierw Mieszkanie".

Naszym celem jest realne zakończenie bezdomności.