Mieszkania programu to pokój dzienny, mikro łazienka i aneks kuchenny
Tuż przed pandemią, na początku 2020 r. cztery warszawskie dzielnice #Żoliborz #Ochota #Śródmieście i #Wola, wspierane przez m.st. Warszawę, zdecydowały o udostępnieniu kilkunastu lokali na rzecz programu #NajpierwMieszkanie Fundacji Fundusz Współpracy. To jeden z pierwszych programów NM w Polsce, realizowany dzięki dofinansowaniu z UE dla partnerstwa warszawskich organizacji pozarządowych m.in. Fundacji Najpierw Mieszkanie Polska, samorządu lokalnego oraz partnera z Finlandii Fundacji Y-Saatio. Prawie wszystkie udostępnione lokale wymagały remontu.
Kilka mieszkań jeszcze zostało. Pomagamy zebrać środki na ich remont. Na możliwość wprowadzenia się czekają ostatni uczestnicy. To osoby z doświadczeniem długotrwałej bezdomności, kryzysów zdrowia psychicznego, o mocno nadwyrężonym zdrowiu fizycznym wciąż mieszkające w różnych placówkach, hostelach, piwnicach.
Dostępność mieszkania jest super ważna, wręcz kluczowa, w pracy metodą #Najpierwmieszkanie - tutaj o tej metodzie. W tej pracy zaczynamy od mieszkania, czyli stworzenia ludziom możliwości przebywania w normalnych warunkach z dostępem do bieżącej wody, kuchenki, zlewu, ubikacji, prysznica, łóżka, szafy, osłony przed mrozem lub upałem. Dzięki temu ludzie mogą wreszcie zatrzymać się i pomyśleć co dalej.
Terapeuci NM towarzyszą tej refleksji. Są dostępni 24/7, jeśli nie na żywo, to telefonicznie. Przeprowadzka do mieszkania po latach na ulicy to wielka zmiana. Budzi lęk, bywa wręcz wstrząsem i szokiem. Dlatego na początku po prostu są i słuchają, nie pouczają, nie instruują - są gotowi do kontaktu i wsparcia, pomagają krok po kroku dostrzec, że warto zadbać o długi pobyt w mieszkaniu i nigdy nie wracać na ulicę.
Przeciętny koszt remontu jednego mieszkania to ok. 40 000 PLN, w tym 20 000 to wynagrodzenie dla ekipy remontowej.
Zdjęcia: Fundacja Fundusz Współpracy, Zamieszkani - o metodzie Housing First