Przyszłe mieszkanie

Historia o potrzebie bezpieczeństwa

Pan C bardzo potrzebuje mieszkania

Przez 10 lat pan C przebywał m.in. w pustostanach i ziemiankach – to przestrzenie niemieszkalne, a jednak próbował się w nich schronić. Spędzał dużo czasu na ulicy. Pewnego dnia został bardzo mocno pobity. Prawdopodobnie skutkiem tego pobicia są zmiany neurologiczne, które jeszcze bardziej utrudniają mu funkcjonowanie. Z tego powodu przebywa teraz dłużej w placówce pomocowej. Aby móc zmagać się z takimi wyzwaniami, trzeba móc poczuć grunt pod nogami. 

Każdy zasługuje na swoją własną prywatną przestrzeń – osoby doświadczające bezdomności nie mają komfortu schronienia się przed zimnem, skorzystania z łazienki czy kuchni. To także brak prywatności, gdzie życie na ulicy często powoduje poczucie lęku i zagrożenia, a przestrzenie systemowo wspierające ludzi przebywających na ulicy nie dają poczucia „bycia u siebie", tak ważnego i podstawowego. 


Ze względu na problemy ze zdrowiem psychicznym w placówkach miejskich czuje się źle – nie radzi sobie z hałasem i brakiem prywatności, niechętnie korzysta z tego rodzaju wsparcia systemowego. Tylko w przypadkach takich jak teraz – gdy sytuacja go do tego zmusza.


Pan C jest niepijącym alkoholikiem, zmagającym się z wieloma trudnościami, które są codziennością dla ludzi w kryzysie. W pracy nad jego problemami zdrowotnymi oraz trudnościami wynikającymi z długotrwałego doświadczenia bezdomności wspiera go terapeuta. To bardzo trudna praca i ogromny wysiłek, szczególnie dla osób, które chcą wejść z powrotem do społeczeństwa, nie chcąc być dłużej marginalizowane. Aby poradzić sobie z tak ciężką sytuacją trzeba mieć pewną sytuację życiową – a przynajmniej mieszkalną. Dopiero wtedy można pracować nad zdrowieniem. 


Jak to zrobić?


Gruntem do zmiany jest mieszkanie – to kawałek prywatności, gdzie bez poczucia zagrożenia można zmierzyć się z własnymi wyzwaniami, przyjąć gościa – terapeutę i zająć głowę codziennymi czynnościami, które pomagają wypracować nawyki „normalnego życia”. Jest mieszkanie, w którym pan K mógłby zamieszkać, ale potrzebuje ono gruntownego remontu, na który potrzebujemy zgromadzić środki.


Jeśli się to uda – za około 2 miesiące życie pana C zmieni się na zawsze. Na lepsze.


Fundacja Najpierw Mieszkanie Polska działa na rzecz stworzenia osobom doświadczającym długotrwałej bezdomności i kryzysu psychicznego warunków do powrotu do pełnego zdrowia i trwałego zakończenia bezdomności. Możesz się do tego przyczynić. Każda wpłata ma znaczenie. Zobacz, w czym możesz pomóc i w czym my możemy pomóc Tobie.

Wybierz kwotę