Przyszłe mieszkanie

Historia o mieszkaniu po stracie w dzieciństwie

Zbieramy pieniądze na mieszkanie dla człowieka kończącego bezdomność

Są takie osoby, które z powodu traum i zaburzeń psychicznych nie mogą funkcjonować w placówkach zbiorowych. Z lęku przed przemocą, z obawy przed utratą cennych pamiątek ze „starego życia” lub z powodu konkretnych chorób. Dla nich jest program „Najpierw Mieszkanie", a B jest osobą, która dzięki temu programowi może wrócić do pełni życia społecznego.

B często nie ma się gdzie podziać i nie ma co jeść. Możemy zapewnić B jedzenie i wsparcie zespołu specjalistów, którzy potrafią zadbać o powrót B do pełni zdrowia psychicznego, ale podstawą jest mieszkanie - ono czeka na remont, a aby go sfinansować potrzebujemy Waszej pomocy.


Pan B – historia o tym, czym jest dom, kiedy straciło się go bardzo wcześnie


B nie mieszka w domu od 14. roku życia. Jego rodzice nie potrafili wywiązać się z obowiązku wychowania i zajmowania się dzieckiem, ojciec – uzależniony od alkoholu, w końcu porzucił rodzinę i zaniechał jakichkolwiek kontaktów z synem, a matka wyrzuciła 14-letniego chłopca z domu. Porzucony i zagubiony trafiał do różnych placówek, w których trudno mu było funkcjonować. I tak trafił na ulicę. Bez domu, jako młody dorosły człowiek funkcjonuje już od kilku lat.

Po wielu trudnych, czasem traumatycznych doświadczeniach, sam – bez właściwej opieki, poczucia stałości i punktu oparcia, praktycznie nie ma możliwości skutecznego zmierzenia się z problemami i przeżyciami z wczesnych lat życia. A jest młodym człowiekiem, u dorosłego, samodzielnego życia...


B często nie ma się gdzie podziać i nie ma co jeść – czy myśli o domu? 


O tym, który stracił – na pewno to niełatwe. A o takim, który może kiedyś będzie miał – prawdopodobnie zbyt trudne – przetrwanie i znalezienie schronienia to jego podstawowe, codzienne cele. W takim stanie trudno jest wybiegać myślami w przyszłość. Program „Najpierw Mieszkanie" przeznaczony jest dla osób w takiej i podobnych sytuacjach zdrowotnych i życiowych. W programach NM w różnych krajach, gdzie jest prowadzony od wielu lat, wiele przypadków to powrót do zdrowia i aktywności społecznej.


Jak się to dzieje?


Osoby doświadczające kryzysu psychicznego dzięki poczuciu bezpieczeństwa, które zyskują posiadając własne i bezpieczne miejsce do życia, znajdują siłę i motywację do pracy nad powrotem do pełni zdrowia psychicznego. To bardo trudny proces, w czasie którego każdy uczestnik może liczyć na wsparcie terapeutyczne, ale również na pomoc w nauce funkcjonowania w swojej nowej codzienności. To co jest ważne, to że w procesie zdrowienia człowiek odzyskuje wiarę we własną sprawczość i uczy się, jak z niej korzystać. Jednak podstawą całego tego procesu jest mieszkanie – dom, własne miejsce, gdzie można zamknąć drzwi i poczuć się bezpiecznie, albo otworzyć i zaprosić tego, kogo się chce, wtedy się chce i może.

Mieszkanie, w którym może zamieszkać pan B jest malutkie, ma 18 mkw i zanim to będzie możliwe trzeba w nim zrobić wszystko – zaczynając od osuszenia, wymiany instalacji, położenia podłogi, łazienkę trzeba zrobić od zera, mieszkanie jest także całe do odmalowania…

A potem, aby można było w nim normalnie funkcjonować potrzebne jest podstawowe wyposażenie – zestaw mebli do kuchni, zlew i bateria, mała kuchenka elektryczna, mała pralka, łóżko, stół, krzesło, nieduża szafa na ubrania, czajnik, zestaw naczyń, pościel. O resztę będzie już mógł zadbać sam, kiedy wyspany, czysty i nie-głodny będzie mógł podjąć pracę.


Razem możemy pomóc panu B stanąć na własnych nogach, aby mógł godnie wejść w samodzielne, dorosłe życie.


Fundacja Najpierw Mieszkanie Polska działa na rzecz stworzenia osobom doświadczającym długotrwałej bezdomności i kryzysu psychicznego warunków do powrotu do pełnego zdrowia i trwałego zakończenia bezdomności. Każda złotówka ma znaczenie i za każdą z góry dziękujemy. Zobacz, w czym możesz pomóc i w czym my możemy pomóc Tobie.


 

 

 Wybierz kwotę