Dorzuć się! Wesprzyj teraz!

Kuchnia, woda, łazienka i łóżko - do remontu!

Lokale socjalne składają się z mikro łazienki, aneksu kuchennego i pokoju

Tuż przed pandemią cztery warszawskie dzielnice #Żoliborz #Ochota #Śródmieście i #Wola, wspierane przez m.st. Warszawę, zdecydowały o udostępnieniu kilkunastu lokali na rzecz programu #NajpierwMieszkanie, prowadzonego przez partnerstwo warszawskich organizacji pozarządowych, samorządu oraz partnera z Finlandii. Prawie wszystkie lokale wymagają remontu. W #Najpierwmieszkanie nikt nie zaczyna od śledztwa o przyczynach bezdomności i zasługach w radzeniu sobie z wychodzeniem z niej, telefonu do Straży Miejskiej ani wysłania do noclegowni.

Zaczyna się od mieszkania, czyli stworzenia ludziom możliwości przebywania w normalnych warunkach z łatwym dostępem do bieżącej wody, kuchenki, zlewu, ubikacji, prysznica, łóżka, szafy, osłony przed mrozem lub upałem. W ten sposób ludzie nie muszą poświęcać na ich znalezienie całego dnia i nocy, tylko mogą wreszcie zatrzymać się i pomyśleć co dalej.

Terapeuci NM towarzyszą tej refleksji. Są dostępni 24/7, jeśli nie na żywo, to telefonicznie. Przeprowadzka do mieszkania po latach na ulicy to wielka zmiana. Budzi lęk, bywa wręcz wstrząsem i szokiem. Dlatego na początku terapeuci po prostu są i słuchają, nie pouczają dorosłych ludzi o tym, jak wielkim luksusem jest mieszkanie, co dla nich najlepsze i kiedy co powinni zrobić: pójść do pracy, umyć podłogę, pogodzić się z żoną czy zjeść kanapkę. Będąc przy nich, pomagają krok po kroku dostrzec, że właśnie te działania są ważne, a o mieszkanie warto zawalczyć i zadbać.

Tak powstaje mobilizacja, ludziom zaczyna zależeć, chcą zmiany i ciężko nad nią pracują. Zupełnie inaczej niż gdy byli na ulicy i zagadywani o potrzebną pomoc odpowiadali, że do schroniska nie pójdą, wolą tak jak jest, tak wybrali, tylko proszą o kilka złotych, bułkę lub piwo zakładając, że nic innego nie jest możliwe.

Tu link dla wszystkich, którzy chcą się dokładniej dowiedzieć, jak to działa i jak to robić. 

Tu i teraz, w Programie Najpierw Mieszkanie Fundacji Fundusz Współpracy, dwadzieścia osób z doświadczeniem długotrwałej bezdomności i kryzysów zdrowia psychicznego z pomocą terapeutów, pracowniczki socjalnej i pielęgniarza próbują zakończyć bezdomność. Ośmioro uczestników robi to mając do dyspozycji mieszkania. Zostały wyremontowane dzięki darczyńcom i dofinansowaniu projektu ze środków Unii Europejskiej. Pozostałe mieszkania wyglądają jak na zdjęciach, które zrobiłyśmy 2 czerwca 2021 r. 

Pomóżmy latem nadgonić lockdownowe zaległości. Przeciętny koszt remontu jednego mieszkania to ok. 40 000 PLN, ile możemy pozyskujemy w postaci darów rzeczowych, ale ekipom remontowym należy się wynagrodzenie – to koszt około 20 000 PLN na jedno mieszkanie.

Wspierając tę historię wspierasz drogę Uczestników i Uczestniczek pierwszego w Polsce Programu Najpierw Mieszkanie do ostatecznego pożegnania się z bezdomnością. Każda złotówka działa wielokrotnie, ponieważ wspierając ten program pomagasz trwale zakończyć bezdomność, a nie tylko przeżyć kolejny rok jej doświadczania.
Wybierz kwotę